"Enter"a basıp içeriğe geçin

Amerikalı Kozmetikçiden çarpıcı uyarı: paranızı çöpe atmayın!

Amerika’nın ünlü Kozmetik uzmanlarından Paula Begoun (55) Alman Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği röportajda Kozmetik sektöründeki firmaları sahtekarlıkla suçladı

 

Amerika’nın çok tanınan Kozmetik uzmanlarından Paula Begaoun’un „Don’t go to the Cosmetics Counter without me” (Bensiz Kozmetik mağazasına gitme) isimli kitabı çok satanlar listesine ilk sıralardan girdi. 20 yıllık meslek hayatının bütün birkimini kitabına aktardığını anlatan Kozmetikci, test ettiği ürünlerin içerikleri ve etkileri hakkında okuyucusunu bilgilendirerek Kozmetik endüstrisinin yalanlarını ifşa ediyor. Begaoun, Alman gazetesine verdiği röportajda ciltlerini korumak isteyen hanımları sigaradan uzak durmaları konusunda uyardı ve, “yüzlerce Avroyu bir cilt kremine vermek günahtır” dedi.

 

 

…………………

Kozmetik endüstrisi cilt kremlerinin yardımıyla yaşlanmanın geciktirilebileceğini iddia ediyor. Doğru mu?

 

Siz, sadece geçtiğimiz yıl içinde piyasaya sürülen 5000 Anti-Aging ürün etkisini gösterdi diye işini bırakan bir plastik cerrah tanıyor musunuz? Ben tanımıyorum. 20 yıldan fazladır bu işin içindeyim. Araştırma sonuçlarını değerlendiriyorum; Dermatologlarla, Bilim adamlarıyla, yazarlarla görüsüyorum… Kremlerle kırışıklıkların yok edilebildiğini ispatlayan tek bir delil yok. Ciltteki hücrelerin görünümünü düzeltebilen yada dış etkilerden koruyabilen maddeler var. Ancak, Kozmetikcilerin yaşlanmayı durdurabileceklerine dair verdikleri sözlerin hepsi sadece boş iddialardır.

 

 

Göz kremi almak parayı çöpe atmaktır

 

Kırışıklıklar özellikle gözlerin altında oluşuyor. Bu bölgede etkili olabilecek özel bir göz kremi yok mu yani?

 

Göz kremi almak parayı çöpe atmaktır. Emin olun! Göz kısımlarının cildin diğer kısımlarından daha farklı bir işleve tabi tutulması gerektiğini gösteren bir delil yok. Göz kremleri cilt kremlerinden farklı bir muhteva içermedikleri halde iki kat pahalıya satılıyorlar. Bazılarına biraz fazla kofein ekleniyor. Bu da hiçbir ise yaramıyor.

 

Neden peki?

 

Neden olacak, bir getirisi yok da o yüzden. Güya kofein yağları eritiyormus. Bu doğru olsaydı, benim yaşadığım şehir olan Seattle’de bir tane bile şişman insana rastlamamanız gerekirdi. Seattle “Starbuck” un (ABD’li kahve dükkanları zinciri) merkezidir. Biz dünyaya kahve ithal ediyoruz.

 

 

Selülitin kiloyla ilgisi yok

 

Peki, söylendiği gibi, selülitlere de iyi gelmiyor mu?

 

Kadınların yüzde 85’inde selülit vardır. Erkeklerin sadece yüzde 5’inde selülite rastlanır. Problemin kiloyla alakası yok. Kadınların yüzde 85’i kilolu değil. Selülit hormonlarla alakalıdır. Ne yazık ki şimdiye kadar ciltteki bu değişikliği durduracak bir krem ya da özel bir tedavi bulunamadı.

 

Bir cilt kremine yüzlerce Avro vermek günahtır

 

Yüz Avro’luk çok özel bir ürün de mi yardımcı olamaz?

 

Hayır. Hep, pahalı bir ürünün ucuz olandan daha iyi olacağı telkin edilir. Tamamen saçmalık. Bir cilt kremi için yüzlerce Avro harcamak günahtır. Krem ne kadar iyi olursa olsun, her halukarda aynı ürün daha ucuza bulunabilir. Kozmetik endüstrisini verdikleri yanlış sözlerden dolayı değil sadece, yaptıkları yanlış ve yanıltıcı fiyatlandırmalardan dolayı da eleştiriyorum.

 

 

Siz, ürünlerinin Vitamin E ya da Q10 ihtiva ettiğini ileri süren firmaları, esasında bu maddelerden çok çok az miktarlarda kullandıkları için de eleştiriyorsunuz.

 

 

Kesinlikle. Maddelerin bir etkisinin olduğunu düşünsek bile, bu maddelerden kremlerde neredeyse hiç bulunmaması çok delice…Aldığınız çikolatalı pastanın öncelikle çikolata ihtiva etmesini beklersiniz, sadece un ve su değil..

 

 

Doğal ürünlerin cilt için sentetik ürünlerden daha faydalı olduğu söyleniyor. Doğru mu?

 

Araştırmalar bunu doğrulamıyor. Cilde zarar veren doğal ürünler de çok. Lavanta örneğin ya da limon. Bu ikisini cildinize uyguladığınızda aynen güneş yanığı gibi bir etkiyle karşılaşırsınız. Nane ve Okaliptüsler için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Özetle, cilde iyi gelen doğal maddeler olduğu gibi, iyi gelen sentetik maddeler de var.

 

 

Sigara cildin en büyük düşmanı

 

Kremlerin içindeki mineral yağların sakıncalı olduğu yolunda genel bir kabul var…

 

Mineral yağların cilt için sakıncalı olduğunu destekleyen bir araştırma yok. Ancak mineral yağların cilde iyi geldiğini söyleyen araştırmalar var. Ben aslında, insanların sigara konusunu mineral yağlardan daha çok düşünmelerini isterdim. Sigara ve güneşlenmek… Bu ikisi cilde yapılabilecek en kötü şeyler. Bu iki eylem, cilt hücrelerini acımasızca tahrip ediyor.

 

Emine Karahocagil Arslaner

(Nisan 2008 tarihinde timeturk sitesinde yayınlanmıştır)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir