"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kibelenin Yurdu Anadolu kitapçılarda

 

Sevgili okurlar,

kadın konulu yazı ve makalelerden oluşan ilk kitabım ‘Kibele’nin Yurdu Anadolu’ inşa yayınları tarafından basılarak istifadelerinize sunuldu. İlginizi esirgemeyeceğinizi umut ediyorum 🙂

Kibelenin Yurdu Anadolu

Elinizdeki kitap gündemden hiç düşmeyen “Kadın” konusuna mitolojik, teolojik ve sosyolojik pencerelerden göz atan, kah düşüncenin dar sokaklarında doğru adresi arayan, kah satır satır tüm yerleşik kabulleri doğrayan bir mefhumlar hercümecidir.

Yazar, “Kadın” eksenindeki eskizlerini hizaya sokarak okuzların takdirlerine tevdi ederken, gelenek ve modernizm arasında çırpınan kadının zihin dünyasına bir parça aydınlık getirebilmeyi umut etmektedir.

Kadınların sancılı serencamını izleyerek tefekküre ve vicdan muhasebesine dalabilmek için elinizdeki bu defne yaprakları birer ilham kaynağı olacak.

Bir defnenin dallarına kurulmuş ağaç evin penceresinden; annenizi, sevgilinizi, eşinizi ve kendinizi seyredeceksiniz…

Ah beyaz Müslüman, ah yorgun adam! Oysa ben, senin bir zamanlar sedirli odanın duvarlarını süsleyen, minik ellerini duaya kaldırmış küçük başörtülü kızım sadece. Senin sessizliğin sesime güç kattı sadece. Kalbimi sıkarak konuşmayı öğrendim. Bu yüzden kulaklarını tırmalar oldu kelimelerim.

Sen değiştiğin için değiştim Polatım, Alemdarım. Sen güneşe yatırdın bedeninin ama bronzlaşan hep bendim. Şimdi kırbacını avuçlarının arasında şaklatıp, “yorulduk” diyorsun.

Yıllardır, boğaza nazır Müslüman konakların beş yıldızlı mescitlerinden başka denizleri seyrediyorsun. Sarı buklelerini kenara ittirip yanaklarını okşadığın sekreterinden bir bardak su istiyorsun.

Ve hiç kanmıyorsun, kanamıyorsun…

Sayfa Sayısı: 252
Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: İnşa Yayınları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir